''Καταιγίδα'' η Ατλέτικο Μαδρίτης, 4-1 στο Μπιλμπάο

Με τον Αντουάν Γκριεζμάν να ''οργιάζει'' στο Μπιλμπάο και επιτυγχάνει χατ-τρικ, η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε σαν σίφουνας από το ''Σαν Μαμές'' σκορπίζοντας την Αθλέτικ με 4-1, κι ας έχανε στο ημίχρονο με 1-0.

Οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε φάνηκε ότι θα έβαζαν δύσκολα στην ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε και για τα πρώτα 45 λεπτά το πέτυχαν, χάρις στο γκολ του Μίκελ Ρίκο στο 17΄.
Η τελευταία αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής, όμως, έκρυβε εκπλήξεις, ατυχώς δυσάρεστες για τους γηπεδούχους και τους οπαδούς τους, αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκριεζμάν ισοφάρισε.
Ο Ραούλ Γκαρσία έδωσε με πέναλτι προβάδισμα στους ''ροχιμπλάνκος'' στο 53΄, για να ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα του επιθετικού της Ατλέτικο, στο 73΄ και το 81΄, που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
Η πρωταθλήτρια Ισπανίας έφτασε στους 35 βαθμούς και είναι στην τρίτη, ενώ η Μπιλμπάο έμεινε στους 19 και βρίσκεται στην 11η θέση της κατάταξης στην πριμέρα ντιβισιό